14 marca 2018

W związku z obchodami Jubileuszu 100-Lecia powstania Głównego Urzędu Statystycznego, Urząd Statystyczny w Zielonej Górze zaprosił nas do udziału w zajęciach edukacyjnych „Przygoda z liczbami w tle”, które odbyły się w jego siedzibie w ramach „Tygodnia statystycznego”.  W warsztatach uczestniczyli uczniowie z klas III - IV naszej szkoły. W czasie zajęć pracownicy Urzędu w przystępny sposób przedstawili istotę i znaczenie badań statystycznych realizowanych przez statystykę publiczną oraz wskazali gdzie można znaleźć i jak wykorzystać opracowania statystyczne oraz banki i bazy danych statystycznych. Warsztaty zakończyły gry i zabawy utrwalające wiedzę i umiejętności zdobyte podczas zajęć.

W programie znalazły się następujące zagadnienia:

„Zawód statystyk” - na czym polega praca statystyka, cel i metody prowadzenia badań statystycznych.

„Zostań statystykiem - mini spis ludności” - przeprowadzenie badania statystycznego i przygotowanie graficznej prezentacji wyników (wykres).

„Korzystaj z opracowań statystycznych” - quiz „Najwięcej, najmniej...”.

Zajęcia były bardzo ciekawe, a uczniowie mieli okazję w sposób praktyczny poznać pracę statystyka.

W czasie naszej wizyty Urząd Statystyczny odwiedziła Telewizja Zielona Góra, która przygotowywała relację z okazji 100-lecia GUS. Filmową relację, m.in. z wypowiedziami naszych uczniów, można obejrzeć na stronie Telewizji Zielona Góra tutaj, a także na kanale YouTube tutaj.

Z WIZYTĄ W URZĘDZIE STATYSTYCZNYM