21 kwietnia 2024
Autorskie spotkanie z Panem Krzysztofem Wielickim w Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Miodnicy odbyło się w prawdziwie ciepłej, rodzinnej atmosferze, co można wnieść oglądając choćby zawarte w poniższej relacji zdjęcia .

Podczas przemowy Pan Krzysztof zaprezentował nam swoje niezwykłe, życiowe dokonania w zakresie wspinaczki. Ten polski taternik, i himalaista jest piątym człowiekiem na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Swoje górskie wędrówki rozpoczął w harcerstwie, jednak sławę przyniosło zwłaszcza uczestnictwo w narodowej wyprawie na Mount Everest pod kierownictwem Andrzeja Zawady, gdzie wspólnie z Leszkiem Cichym dokonali pierwszego zimowego wejścia na najsłynniejszy ośmiotysięcznik. Ponadto nasz gość jest jeszcze pierwszym zimowym zdobywcą Kanczendzongi i Lhotse, a zatem trzech spośród czterech najwyższych szczytów świata, przekraczających 8500 metrów wysokości. Brał także udział w kilku niezwykle wymagających wyprawach na K2, a więc na drugi co do wysokości szczyt Ziemi; koordynując w tym przypadku również akcje ratunkowe. Doświadczenia i dokonania naszego Gościa są rzecz jasna jeszcze bogatsze, a wieloma z nich podzielił się z nami, jak też dzieli się nimi jako autor bądź współautor licznych książek tematycznych o wspinaczce, górach i takim właśnie życiu .

Niniejszym dziękujemy Pani Renacie Wcisło oraz Panu Dyrektorowi Krzysztof Bugajny za organizację niezapomnianego wydarzenia, jak też wszystkim nauczycielom zaangażowanym w jego przygotowanie. Dla każdego z nas była to wyjątkowa możliwość, by spotkać tak doświadczonego człowieka, od którego emanował wręcz spokój najwyższej klasy alpinisty, by stoicko radzić sobie z wyzwaniami nawet w najcięższych sytuacjach życiowych .

SPOTKANIE Z KRZYSZTOFEM WIELICKIM