24 września 2019

W kinie „Pionier” w Żarach nasi uczniowie uczestniczyli w programie edukacji medialnej „Lekcja w kinie” organizowanym przez Centrum Edukacji Filmowej z Wołomina. Realizuje on nową podstawę programową oraz posiada rekomendację rzeczoznawcy MEN. Tematem lekcji dla uczniów klas V i VI była "Podróż po kinie gatunków", w czasie której mieli możliwość odkryć, czym cechuje się dany gatunek filmowy, co odróżnia musical od innych filmów, jakie elementy muszą znaleźć się w filmie akcji, poznali różne rodzaje komizmu, różnice między filmami science fiction a fantasy, odbyli filmową podróż na Dziki Zachód i dowiedzieli się, jaki gatunek przenosi nas w tajemnicze i baśniowe miejsca. Dla młodzieży z klas VII i VIII przygotowano lekcję „W świecie gatunków filmowych”. Uczniowie dowiedzieli się, czym jest konwencja gatunkowa i hybryda gatunkowa, poznali różnice między kinem gatunkowym a autorskim, współczesne gatunki filmowe, takie jak found footage i mockument, odkrywali różnice pomiędzy komizmem sytuacyjnym, słownym i postaci, zobaczyli, jak wyglądały pierwsze filmy science fiction, a także prześledzili motywy i schematy fabularne wybranych gatunków filmowych. Na zakończenie uczniowie zostali zaproszeni na seanse filmowe. Młodsi obejrzeli film „Bardzo fajny gigant”, a starsi „Między nami kosmos”.

LEKCJA W KINIE